Czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia OC?

Każdy właściciel samochodu zarejestrowanego w Polsce musi pamiętać o obowiązku wykupienia ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Zgodnie z polskim prawem wszystkie pojazdy muszą taką polisę posiadać, dlatego warto wybrać ją ze szczególną uwagą. Od czego zacząć?

Czym jest ubezpieczenie OC i co obejmuje?

Ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, ma na celu przede wszystkim rekompensowanie szkód wyrządzonych osobom trzecim wskutek wypadków i kolizji drogowych. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe w Polsce i innych krajach europejskich.

Zgodnie z prawem umowa OC przypisana jest w Polsce do konkretnego samochodu, a nie do jego właściciela, dzięki czemu działa również wtedy, gdy pojazd prowadzi np. ktoś z rodziny, kto nie widnieje w dowodzie rejestracyjnym auta.

Co obejmuje OC samochodu i kiedy zadziała? Ubezpieczenie OC zadziała wtedy, kiedy na skutek użytkowania samochodu wyrządzimy komuś szkodę. Może być to szkoda osobowa, kiedy doprowadzimy do uszczerbku na zdrowiu lub śmierci poszkodowanych lub rzeczowa, np. gdy uszkodzimy cudze auto, również w trakcie wsiadania, wysiadania, załadowywania, a nawet podczas zatrzymywania się i postoju.

Ubezpieczenie OC chroni zarówno sprawcę wypadku, jak i poszkodowanego. Dzięki OC sprawca uniknie konieczności ponoszenia kosztów wyrządzonych szkód z własnej kieszeni, a poszkodowany nie będzie musiał dochodzić od niego odszkodowania na drodze sądowej – otrzyma je od zakładu ubezpieczeń sprawcy. Ubezpieczyciel pokryje koszt leczenia i rehabilitacji, pokryje koszty likwidacji szkody w pojeździe, zapewni samochód zastępczy itd.  

Czy najtańsze OC oznacza najlepszy wybór, czy niekoniecznie?

Przed wybraniem ubezpieczenia samochodu, dobrze jest szczegółowo porównać oferty towarzystw ubezpieczeniowych, które takie polisy oferują. Ich propozycje ubezpieczenia OC i zawartość pakietów zdecydowanie się od siebie różnią. Warto zatem dobrze przeanalizować, co wchodzi w ich skład i czego możemy oczekiwać, wybierając konkretną ubezpieczalnię.

Dla wielu kierowców najlepsze ubezpieczenie OC jest oczywiście tym najtańszym, bo zgodnie z ustawą osoba ubezpieczająca swój pojazd jest objęta zawsze identyczną, podstawową ochroną od wyrządzonych szkód u każdego ubezpieczyciela.

Zdarza się jednak, że firmy ubezpieczeniowe pytane o to, co pokrywa ubezpieczenie OC w ich ofercie, chętnie oferują w pakiecie opcje dodatkowe. Za niewielką dopłatą można otrzymać np. ubezpieczenie ASS (czyli assistance) w lepszym wariancie czy NNW (czyli świadczenie z tytułu śmierci albo uszczerbku na zdrowiu w następstwie nieszczęśliwego wypadku) lub inne przydatne rozszerzenia. Walcząc o klienta, towarzystwa często dodają w pakiecie razem z OC ubezpieczenie Autocasco w promocyjnych cenach (gwarantujące wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży lub wtedy, gdy wypadek jest winą posiadacza samochodu) czy rozszerzone assistance (zapewniające kierowcy takie usługi pomocowe jak wsparcie medyczne w podróży, serwisowe czy bezpłatne holowanie auta do najbliższego warsztatu).

Wybierając ubezpieczenie OC, warto też pytać o inne opcje dodatkowe jak ochrona szyb lub ochrona opon. Jeśli chodzi o Zieloną Kartę, gwarantującą działanie ubezpieczenia OC również w krajach nienależących do Unii Europejskiej, to większość towarzystw oferuje ją za darmo, należy ją jednak zamówić z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Podobne posty